Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása
Kiadónk büszke arra, hogy – a második világháború előtti hazai zeneműkiadók jogutódjaként – immár 74 éve gondozhatja és terjesztheti itthon és világszerte a Bartók-művek jelentős részét. 2016-ban Európa nagy részében felszabadult a legtöbb Bartók-mű szerzői joga. Ennek következtében várhatóan több kiadó is megjelentet majd Bartók-műveket, s félő, hogy elavult, kétséges megbízhatóságú kottákon alapuló kiadások is napvilágot látnak. Különösen időszerű volt ezért, hogy Bartók művei végre tudományos hitelességű kottaösszkiadás keretében váljanak hozzáférhetővé. Az ilyen zenei életműkiadás lehetőséget teremt arra is, hogy az előadóművészek részéről nagy érdeklődéssel várt kiadatlan fiatalkori művek, valamint ismeretlen műalakok, még kiadatlan tételek is hozzáférhetővé váljanak. Egy zeneszerzői összkiadásban a teljes életmű kerül közreadásra egységes elvek alapján, az összes forrás és mértékadó kiadás nyomán kialakított kottaszöveggel, történeti bevezetéssel és részletes kritikai jegyzetekkel.
A 48 kötetre tervezett Bartók-összkiadás előkészítése Somfai László irányításával indult meg, és jelenleg Vikárius László vezetésével folyik a Zenetudományi Intézet kebelén belül működő Bartók Archívumban. Az Archívum – melyet a magyarországi Bartók-hagyaték őrzésére alapítottak 1961-ben – az egyetlen, Bartók életének és műveinek szentelt speciális gyűjtemény és kutatóhely. A sorozatot kiadónk a kritikai kottakiadások terén kiemelkedő nemzetközi rangot szerzett müncheni G. Henle Verlaggal közösen jelenteti meg, ami ideális feltételeket biztosít az összkiadás legmagasabb színvonalú megjelentetéséhez és nemzetközi terjesztéséhez. A kötetek magas előállítási költsége és nagy tudományos, szerkesztői és kottagrafikai munkaigénye miatt évente két kötet megjelenésével számolunk.
A kézikönyvszerűen használható összkiadáskötetek nyomán a már közreadott művek olcsóbb, praktikus kottakiadvány formájában, úgynevezett Urtext kiadásként is meg fognak jelenni. Így a Bartók-összkiadás reményeink szerint az egész világon a zeneszerző életművének központi kiadványsorozatává válik.
Megjelent a Bartók-összkiadás vonósnégyeskötete
Kiadónk 2016-ban indította el a Bartók-összkiadáskötetek sorozatát a müncheni Henle Verlaggal közösen.
2022 májusában újabb kötet jelent meg – a hetedik a sorban –, amely Bartók vonósnégyeseit tartalmazza. A Bartók-kvartetteket klasszikussá érett modern kompozíciónak tartja a legtöbb értelmező közösség.
A kritikai kiadás a hat vonósnégyes partitúráját közli, az összes korabeli nyomtatott és kéziratos forrás összevetése alapján. A 4. és 5. kvartetthez készült szerzői elemzések a kötet végén jelentek meg. A minden eddiginél részletesebb bevezető tanulmányok nemcsak a művek keletkezés- és fogadtatástörténetét tárják föl, hanem praktikus kérdéseket is megválaszolnak a kottázással és az előadással kapcsolatban.
A hat vonósnégyeshez tartozó kritikai kommentár külön kötetben jelenik majd meg 2022 őszén.
Megjelent a "Mikrokozmos című kötet
A 20. század talán legnagyobb hatású zongoradarab-sorozata egy kötetben, új, kritikai kiadásban jelent meg. A közreadást megelőző angol, magyar és német nyelvű bevezető tanulmányok nemcsak a sorozat keletkezés- és fogadtatástörténetét tárják fel minden eddiginél részletesebben, hanem a mű kottázási és előadási kérdéseiben is eligazítást nyújtanak.
A kiadvány magában foglalja a Bartók által a Mikrokosmoshoz írt gyakorlatokat és jegyzeteket is. A közreadáshoz tartozó kritikai kommentár az Összkiadás 41. kötetében jelenik meg.
Bartók művei az Editio Musica Budapest új kiadványaiban
A Bartók Kritikai Összkiadás alapján készülő praktikus kiadványokról készített interjút Kerékfy Mártonnal, az EMBZ főszerkesztőjével és az összkiadás szerkesztőbizottságának tagjával Anette Oppermann a Henle Blog számára.
Tovább...
"Kórusművek" az összkiadásban
Megjelent a "Zongoraművek 1914–1920" című kötet
A kötet Bartók 1914 és 1920 között szólózongorára komponált műveit tartalmazza. A zeneszerző zongoraéletművének az első világháború éveiben keletkezett része rendkívül változatos képet mutat: egyszerű népzene-feldolgozások (15 magyar parasztdal, Szonatina) és koncertpódiumra szánt eredeti alkotások (Szvit, op. 14) mellett itt találjuk a liszti ihletésű, de merészen újító hangzású Etűdöket (op. 18) és Bartók talán legelvontabb, legeredetibb népzene-feldolgozásait, az Improvizációkat (op. 20).
További információért, kattintson a kiadvány oldalára.